Bezpieczne ferie zimowe – o czym warto pamiętać!

Bezpieczne ferie zimowe – o czym warto pamiętać – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Trwają ferie zimowe. W poniedziałek, 31 stycznia zimowy odpoczynek rozpocznie się dla dzieci i młodzieży z kolejnych czterech województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa.

Szczęśliwa rodzina z dójką dzieci spaceruje w zaśnieżonym lesie. Obok napis: "Bezpieczne ferie zimowe"

Baza wypoczynku 

Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Informację o jakichkolwiek nieprawidłowościach organizacyjnych można zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty (kontakt mailowy i telefoniczny podany w zakładce „Kontakt”) lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy inspektor sanitarny, policja).

Wytyczne sanitarne dotyczące organizacji zimowego wypoczynku

Z uwagi na trwający stan epidemii organizator ma obowiązek stosować się do zaleceń określonych w Wytycznych dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022. Rekomendacje zostały przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Wytyczne stanowią podstawę dla organizatorów wypoczynku do opracowania własnych procedur (regulaminów) bezpieczeństwa dostosowanych do różnych form wypoczynku. Regulaminy powinny uwzględniać także specyfikę, charakter planowanych zajęć, sposób i miejsce ich realizacji i inne lokalne uwarunkowania – odpowiednio na zimowiskach, koloniach, półkoloniach, obozach, warsztatach, szkoleniach. 

„Poradnik bezpiecznego wypoczynku”

Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” – publikacją MEiN, która zawiera aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.

„Poradnik bezpiecznego wypoczynku”

Polecane serwisy 

Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych: 

Wypoczynek za granicą

Podczas planowania wyjazdów zagranicznych konieczne jest bieżące śledzenia informacji zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, szczególnie w zakładce Informacje dla podróżujących. W dobie pandemii COVID-19 kluczowe są informacje dotyczące sytuacji epidemicznej i zasad wjazdu do poszczególnych państw

Wszystkie osoby, które planują wyjazd zagraniczny, zachęcamy do pobrania aplikacji Polak za granicą. To sprawdzone źródło informacji w podróży, w którym można znaleźć m.in. kontakty do polskich placówek zagranicznych.

Warto podkreślić, że w sytuacji zagrożenia epidemicznego MSZ na swojej stronie apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content