Ratujemy stare drzewa owocowe

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz tworzenia pomologicznej mapy Polski.

Zadaniem uczestników projektu jest odnalezienie starych – posadzonych przed 1960 r. – drzew owocowych tradycyjnych odmian i zgłoszenie ich na stronie internetowej:

 
 
 www.tradycyjnysad.pl 
 
?Szukamy starych jabłoni, grusz, śliw, wiśni i czereśni.

✔  Na zgłoszenia i raporty czekamy do 30 września 2021 roku.

Na najlepszych poszukiwaczy czekają nagrody!

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W POSZUKIWANIU STARYCH DRZEW?

Projekt „Tradycyjny Sad” jest prowadzony w ścisłej współpracy z Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Udział szkół w projekcie pomoże w stworzeniu Pomologicznej Mapy Polski i zlokalizowaniu historycznych odmian drzew owocowych. Stanowią one cenne źródło genów roślin sadowniczych. Celem działania jest ich odnalezienie i rozmnożenie zanim znikną z mapy Polski. Jest to zadanie bardzo ważne i pilne, ponieważ stare drzewa tradycyjnych odmian drzew często stanowią ostatnią ostoję odmiany sprowadzonej w dawnych czasach w dane rejony.

W ostatnich 50 latach wyginęło 80% zasobów drzew starych odmian, które były naszym dziedzictwem narodowym i wiązały się z tradycją przygotowywania zdrowych i pożywnych potraw z owoców.

GDZIE SZUKAĆ STARYCH DRZEW?

Drzew owocowych tradycyjnych odmian można szukać podczas spacerów, nie tylko w starych sadach i ogródkach dziadków, ale również wzdłuż dróg, w parkach oraz między polami uprawnymi.

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO KONKURSU?

Szkołę do konkursu rejestruje nauczyciel – opiekun zespołu konkursowego składającego się z maksymalnie 10 chętnych uczniów.

Zapraszamy na stronę www.TradycyjnySad.pl, na której umieściliśmy specjalnie przygotowany formularz rejestracyjny.

Zespoły, które brały udział w I i II etapie projektu „Tradycyjny sad” nie muszą się ponownie rejestrować.www.tradycyjnysad.pl 
 
 Z pozoru zwykły spacer może się stać wspaniałą przygodą, a drzewo w ogródku dziadka kryć niezwykłą historię, która tylko czeka na odkrycie!
Na raporty czekamy do 30 września 2021 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content