Trudności u dziecka… jak pomóc?

Niezależnie od tego, w jakim środowisku dziecko wychowywało się do tej pory, wstępując do szkoły natrafia na różne trudności. Pójście do szkoły jest dla dziecka wielkim sprawdzianem sprostania wymaganiom stawianym mu przez świat dorosłych.

U dzieci mogą m.in. wystąpić trudności:

- gorsze wyniki w nauce,

- lęk i napięcie,

- trudności w kontaktach z rówieśnikami,

- trudności związane z zachowaniem dziecka,

W związku z tym nauczyciele i wychowawcy sugerują rodzicom badanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jednym z głównych zadań poradni jest diagnoza dzieci i młodzieży. Diagnozą zajmuje się psycholog i pedagog, których badania uzupełniane są w miarę potrzeb badaniami specjalistów np. logopedy, czy neurologa. Na badanie zgłaszane są dzieci i młodzież przez rodziców, lub prawnych opiekunów.

Korzystanie z diagnozy, jak i wszelkich usług Poradni jest dobrowolne i nieodpłatne.

Druki wniosku do Poradni można uzyskać w szkole (u pedagoga lub wychowawcy), a także bezpośrednio w Poradni lub na stronie internetowej http://www.home.poradniakk.pl/home/

Poradnia potrzebuje także opinii na temat funkcjonowania dziecka w szkole, dlatego rodzice/opiekunowie prawni muszą złożyć w szkolne wniosek o opinię o dziecku (wzór u wychowawcy lub pedagoga). Szkoła ma dwa tygodnie na napisanie opinii, dlatego warto wcześniej złożyć wniosek.

Dlaczego tak długo? Opinia jest pisana w szkole zazwyczaj przez wychowawcę, który musi się skontaktować z innymi nauczycielami i tak zebrany materiał przedstawia do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły. Wniosek do porani wraz z opinią ze szkoły może złożyć osobiście rodzic/opiekun prawny dziecka lub może te dokumenty przekazać przez szkołę.