od 20 marca do 9 kwietnia nauka zdalna I-VIII

Wprowadzane nowe restrykcje będą miały charakter ogólnopolski - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Wśród wprowadzanych obostrzeń powrót do nauki zdalnej dla wszystkich uczniów. Minister zaapelował też do administracji o pracę zdalną.

17marca 2021 r.po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o konieczności rozszerzenia obostrzeń. "Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań, wszyscy już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tys. i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza" - powiedział Niedzielski.
Jak podkreślił, główną przyczyną rozwoju epidemii w Polsce jest mutacja brytyjska koronoawirusa. Udział tej mutacji osiągnął już w kraju 52 proc., a średnia dzienna liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w całym kraju osiągnęła wskaźnik 47,9 proc. Jak przypomniał minister, kiedy wprowadzane były regionalne obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim, wskaźnik ten wynosił dla tego regionu „nieco ponad 40”

Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej o wprowadzeniu na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, nauki zdalnej dla uczniów z klas I-III. "Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii" - tłumaczył Niedzielski. Jak mówił, po świętach będą podejmowane kolejne decyzji ws. szkół, "najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I-III"

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).